7 põhjust miks enne talve auto vahatamine on tark tegu. Millal on õige aeg seda teha?

Paar autoomanikku on pärast auto vahatamise tellimist lasknud emotsioonid vabalt valla:
“Ohoo, ma ei teadnudki, et mul on metallikvärviga auto ☺. Päris ilus!”

Siin on 7 põhjust miks autot vahatada. Loe, mida kõike auto vahatamine paremaks teeb.

1. Vahatamine annab värvkattele läiget.

Kvaliteetse vaha oskuslik kasutamine teeb alati auto ilusamaks. Läiget annavad vahad peamiselt kahte moodi. Esiteks enamus autovahasid (vähemalt Presta ja Malco tooted) sisaldavad kergabrasiivseid komponente, mis vaha aplikaatori või pehme lapiga autole kandmisel puhastavad värvi pinda ja puhas pind läigib alati rohkem. Teiseks täidab vaha ebatasasusi ning parandab sellega läiget. Vasakul asuv videoblogi näitab väga ilmekalt, kuidas auto vahatamine värvi läikima paneb ja sära annab. Sama auto pilt on ka allpool 3. punkti juures.

2. Peidab väiksemaid kriime.

Vahatamine muudab peenemad kriimud raskemini märgatavamaks (muudab need vähem nähtavaks, kuid ei eemalda neid). Kriimude eemaldamiseks on kindlasti vaja tellida auto poleerimine või läigestamine.

3. Aitab autol kauem puhtana säilida.

Vahatatud auto pind on libedam ja tänu sellele ei jää autole nii palju külge tolmu ja ka muud mustust. Samuti on vahatatud auto puhul “vihmapesu” tulemuslikum. Pildil on näha, kuidas vahatatud piirkond on läikivam ja sinna on ka vähem tolmu jäänud. Erinevus on üsna selgesti nähtav.

5. Kaitseb soolade, pigi ja metalli puru tekitatud rooste eest.

Vaha täidab ära värvipinnas olevad mikrokahjustused. Nõnda ei pääse värvi pinna sisse korrosiooni kiirendav tänavatele puistatud sool.

6. Kaitseb linnu väljaheidete söövitava toime eest.

Linnu väljaheited on happelised. Kui need jätta autolt pikemat aega maha pesemata, siis sööbivad laki sisse kindlasti ka laigud. Vahatamine aitab kindlasti selle vastu. Kuid ei maksa tunda selles suhtes liiga turvaliselt. Kui jätta pikemaks ajaks kaka maha pesemata siis toimub söövitus ikkagai. Vahatamine annab vaid lisaaega kuid ei kaitse täieliklt.
Nagu pildidl näha, paraku s***vad linnud ka talvel.

7. Täidab mikrokahjustused.

Mikrokahjustuste täitmine on oluline sellepärast, et sealt saavad alguse suuremad probleemid. Silmale mittenähtavad kahjustused tuleb kõrvaldada enne, kui need muutuvad nii suuureks, et on näha juba silmaga.

Kõikide eelmainitud hüvede osas on mõistlik mainida, need ilu osas saavutatvad efektid ei ole kindlasti võrreldavad läigestamise ja poleerimisega. Näiteks ei ole vahatamise läige nii sügav ja kestev kui poleeritud autol. Samuti tulevad vaha maha kuludes jälle kriimud nähatavale.

Aga mida teha, et ilu ja vaha kaitse kauem kestaks?

Millal on õige aeg autot vahatada? VASTUS: Siis, kui auto vajab kõige enam kaitset.

Et mõista, millal vajab auto kõige eneam vaha kaitset, peame mõtlema, mis mõjutavad auto rooste teket. Need mõjutavad tegurid on:

  • Temperatuur (mida soojem, seda aktiivsem on keemiline reaktsioon)
  • Reageerivate ainete konsentratsioon (kui on ilm väga heitlik ja teid soolatatakse sagedasti, on reaktsioon ka kiirem)
  • Toimeaeg (kaua üks metallitükike ühe koha peal saab olla, ilma maha pesemata)
  • Sõidu sagedus (mida rohkem sõidad, seda rohkem korjad metalli, soola ja pigi)
  • Rehvide tüüp (naelrehvid kisuvad pigi rohkem üles, aga ka lamellrehvidega tuleb seda palju)
  • Asukoht, kus sõita (tihedam liiklus – teedel rohkem soola ja metallipuru)

Auto rooste tekkeks on järmised tingimused kõige soodsamad:
õues on soe, teedel palju soola, sõidad autoga väga palju naelrehvidega ja enamasti suuretel magistraalidel. Autopesu jaoks aga aega ei ole.

Sügisene vahatamine on auto tervise huvides kindlasti olulisem, kuna meie heitlikul talvel on väga sageli teedel palju vesist soola. Kui autoomanikul on valida kas vahatada autot kevadel või sügisel, siis kahtlemata vajab auto vahakaitset eriti sügisel.

Kuna tänane teema venis planeeritust pikemaks, siis erinevatest vahadest ja nende omapäradest kirjutan lähiajal põhjalikumalt eraldi blogipostituse.