Talvine autopesu ja hooldamine

Tere. Täna räägin talvisest autopesust.

Olles suhelnud paljude autoomanikega, küsitakse sageli, kui külmaga autot pesta tohib? Sellele küsimusele on otsene vastus: Ei olegi väga vahet, kui külm väljas on. Kui pärast autopesu kuivatada ja hooldada uksetihendid ja lukusüsteemid, avanevad uksed ka -20°C juures.

Olen aja jooksul kuulnud väga erinevaid ja ka teineteisele vastukäivaid argumente talvise autopesuga seoses:

  • kisub külmaks, nüüd peab auto ära pesema – püsib kauem puhas
  • külmaga ei julge autot pesta, uksed külmuvad kinni – ootan sula
  • väljas on (sula) nii lopane, et saja meetri pärast (peale autopesu) on auto sama must kui enne

Milline nendest mõttearendustest on siis õige? Millal siis üldse autot pesta? …

Nagu mulle meeldib öelda, sellistes asjades absoluutset tõde ei olegi – igaühes neis on ju tõetera sees. Aga kuidas siis käituda? Pesta talvel autot või mitte?

Kokkuvõtvalt võiks öelda, et auto ei püsi kaua puhas tõesti siis, kui teedel on vesine lumelopp. Ometi on tänavapildis selgelt näha, milline auto on pestud ja millist autot ei ole ilmselt pool aastat pestud. Auto värv võib ka pealt poolt roostetada. (õige või vale?) Talvel ei kleepu autole pigi (õige või vale?).

Tegelikult kleepub ka talvel autole pigi. Erinevus suvise pigiga on see, et talvine pigi on väga peene teraline ja silmaga raskemini nähtav (eriti tumedatel autodel). Suvine pigi on sageli suuremate täppidena ja silmaga paremini nähtav (eriti heledatel autodel).

Kuidas kontrollida kas auto on pigine (silmaga ju ei näe)?

Pärast autopesu libistada sõrmeotstega mööda auto külge. Kui auto on pigine, siis on väga hästi ebatasasus tunda. Pigine auto tundub nagu liivapaber.

Võib öelda, et talvine pigi on autole isegi ohtlikum, kuna ta on raskesti märgatav aga kahjustab värvkatet siiski. Nimelt on talvine pigi segunenud teedele puistatud kloriididega ning enamasti ka koos metallipuruga. Siin ei ole vahet kas te ise sõidate naastrehviga või lamellrehviga. Naastude puru võib kleepuda teie autole, kuna seda leidub talvisel hooajal sõiduteedel.

Kui ohtlikud on need roosteplekid? Ma jaotaks sellised roosteplekid tinglikult kolme tasemesse:

  1. roosteplekk on eemaldatav tugevama autokeemiaga või näiteks puhastava vahaga.
  2. roosteplekk on eemaldatav läigestamisega (kergpoleerimine).
  3. roosteplekki ei eemalda enam ka lihvimise ja poleerimisega. Ilmselt on selle kohapeal varsti ka lakkiläbistav kahjustus.

Roostepleki värvikahjustus on seda tõsisem, mida kauem on autolt maha pesemata pigi ja metallipuru. Kuidas ennetada värvipealsete roosteplekkide teket?

Roosteplekkide ennetamiseks on parim võimalus kaitsta värvi püsivahaga ning talvel pesta autot regulaarselt eel-leotuspesuga (vähemalt 1-2 korda kuus).

Kas eel-leotuspesu on auto vahale ohtlik?

Õige see on. Kõik pigileotusained kahjustavad vahakihti. Kui aga eel-leotuspesu järel kanda autole kiirvaha (meil NANO CARE AQUA WAX), siis me taastame iga pesu järel püsivaha pealmist kihti. Nõnda peab püsivaha igaljuhul ettenähtud perioodi vastu.

Kui sageli peaks talvel autole eel-leotuspesu tegema? Eks see sõltu sellest, kus ja kui palju autoga sõidetakse.

Äärmusliku näitena:

  1. Kui sõidate vähe ja ainult külateedel, kus on kinni sõidetud valge lumi (kloriide ei ole puistatud) – siis ei ole teie autol pigi, soola ega metallipuru.
  2. Teise äärmusena liiklete igapäevaselt tiheda liiklusega teedel (linnasisestel suurematel tänavatel ja maanteedel), mis on hooldatud (lumi eemaldatud, kloriidid puistatud ja asfalt nähtaval), kiirused on ka maanteel suuremad. Siis kleepub peenike pigipuru koos kloriidide ja metallipuruga autole juba pärast paari sõitu, näiteks Tallinnas

Seega peaks igaüks ise hindama, kus-kuidas-kui palju ta sõidab, ning vastavalt sellele ka seadma endale autopesu harjumused.

Üldise reeglina soovitan talvel autot pesta vähemalt 1-2 korda kuus. Ja eelistama peaks eel-leotuspesu.

Pigi eemaldamisel on oluline, et seda ei hakata autopesu käigus maha nühkima harja või svammiga. Sellisel juhul on värvkatte kriimusutmine lausa garanteeritud. Pigi tuleb lahti leotada vastavate leotusvahenditega.

Kas eel-leotuspesu eemaldab autolt kõik pigi?

Eel-leotuspesu eemaldab enamuse pigi (vahest jäävad üksikud täpid), kui autot on regulaarselt hooldatud st. pestud. Kui autoomanik ei ole autole teinud eel-leotuspesu pikemat aega (aja perioodi ei ole korrektne öelda, kuna perioodil on ikkagi side ka auto kasutamise iseärasustega), siis jääb eel-leotuspesu parima tulemuse saavutamisks nõrgaks.

Pigi täielikuks eemaldamiseks on vaja kasutada ka kangemaid leotusvahendeid ning sellisel juhul (kui värvilt on kogu kaitse eemaldatud) peaks autot ka vahatama. Seega soovitus – täielik pigi eemaldamine tähendab auto püsivahatamist.

 

Kasulikku lugemist

[et_pb_fh_post_carousel selected_post_type=”post” include_taxonomy_post=”category” include_cat_category=”32″ more_text=”Loe edasi” excerpt_length=”200″ show_meta=”off” item_margin=”10″ _builder_version=”4.17.6″ _module_preset=”default” header_level=”h4″ custom_button=”on” button_text_color=”#333745″ button_bg_color=”#FFC857″ button_border_width=”0px” button_border_radius=”0px” button_alignment=”center” custom_padding=”||||false|true” global_colors_info=”{}” button_bg_color__hover_enabled=”on|hover” button_bg_color__hover=”#333745″ button_bg_enable_color__hover=”on” button_text_color__hover_enabled=”on|hover” button_text_color__hover=”#F7F7FF” theme_builder_area=”post_content”][/et_pb_fh_post_carousel]